REDAKCJA: 19-500 Gołdap, ul. Partyzantów 16D (pon-pt 10.00-16.00) | tel. 504-475-522, 87-427-25-87 | fax 22-349-25-25 | redakcja@goldap.info

Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Jesteś świadkiem wypadku lub pożaru? A może posiadasz ciekawe informacje? Powiadom nas o tym! Zadzwoń (wyślij SMS/MMS) pod numer 504-475-522 lub napisz na adres redakcja@goldap.info.
 
Reklama
Reklama

Dotacje na gospodarowanie wodą

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego na dzisiejszym posiedzeniu zakwalifikował do dofinansowania kolejne projekty obejmujące regulację cieków wodnych oraz remont lub budowę urządzeń melioracji podstawowych i szczegółowych. Wśród projektów, które uzyskały dofinansowanie znalazł się wniosek pt. „Odtworzenie – kształtowanie przekroju podłużnego i poprzecznego oraz układu poziomego koryta rzeki Węgorapa w gminie Banie Mazurskie."

W ramach projektu na długości około 5km zostaną przeprowadzone prace regulacyjne rzeki Węgorapy. Zadanie ma na celu przeciwdziałanie erozji bocznej powodującej podmywanie brzegów. Wykonane zostanie odmulenie koryta rzeki, usunięte zostaną łachy, nastąpi zabezpieczenie, odbudowa oberwisk skarp, rozebranie starego mostu oraz odbudowa umocnień przy jazie w Mieduniszkach. Polepszeniu ulegnie spływ wód z terenów położonych powyżej. Zwiększy się stopień ochrony przeciwpowodziowej terenów przyległych do rzeki. Przewidywana realizacja prac nastąpi w latach 2014-2015. Koszt całkowity zadania to 5,7 mln zł. Dofinansowanie pochodzić będzie z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-1013 (do 75% kosztów kwalifikowalnych ) i do 25% środków z budżetu państwa.

To kolejne zadanie związane z gospodarką wodną w powiecie gołdapskim. Wcześniej w ramach zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta wykonano regulację rzeki Gołdapy na odcinku miejskim oraz wybudowano zbiornik retencyjny między Podlasiem a Ustroniem.

Jednocześnie samorząd województwa otrzymał zapewnienie finansowania przygotowania dokumentacji technicznej kolejnego projektu melioracyjnego na terenie gminy Banie Mazurskie. Podobny zakres prac jak wyżej opisany na Węgorapie możliwy będzie w najbliższych latach na starym korycie Węgorapy.

W imieniu samorządu województwa wnioskodawcą , beneficjentem oraz inwestorem jest Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie.

Jarosław Słoma

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież
Komentarze zamieszczone przez czytelników nie są materiałem redakcyjnym. Redakcja GOLDAP.INFO nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli jakiś komentarz łamie prawo, zgłoś to redakcji, korzystając z formularza kontaktowego.